Haber

Uluslararası Bilim Görev Yükleri Gelecek Yıl Çin’in Uzay İstasyonunda Olacak

JİUQUAN, 28 Kasım (Xinhua) — Çin Beşerli Uzay Ajansı’ndan (CMSA) Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Çin ile Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi’nin (UNOOSA) yahut Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) birlikte seçtiği çok sayıda uzay bilimi uygulama projesi planlandığı gibi uygulanıyor ve ilgili görev yükleri gelecek yıl Çin’in uzay istasyonunda olacak biçimde fırlatılacak.

CMSA Yönetici Yardımcısı Ji Qiming, düzenlediği basın toplantısında, Çin’in deneyler yürütmek üzere diğer ülkelerden astronotları uzay istasyonunda memnuniyetle ağırlayacağını söyledi.

Ji, bilinmeyen evreni keşfetmenin ve uzay teknolojisi geliştirmenin insanlığın ortak yolu olduğunu ve uluslararası işbirliğinin uzay çalışmalarının gelişiminde genel eğilim haline geldiğini söyledi.

Çin’in, uzay istasyonunun geliştirilmesi ve inşası sırasında her vakit barışçıl kullanım, eşitlik, karşılıklı fayda ve ortak kalkınma unsurlarına bağlı kaldığını söyleyen Ji, birçok uzay ajansı ve milletlerarası kuruluşla çeşitli alışverişler ve işbirlikleri yürüttüğünü söyledi.

Uzay istasyonunun uygulama ve geliştirme basamağına girdikten sonra Çin’in, açıklık ve paylaşım geliştirme konseptine bağlı kalmaya devam edeceğini ve uzayın barışçıl kullanımına kendini adamış ülke ve bölgelerle daha derin ve pragmatik işbirliği yürüteceğini belirten Ji, bu sayede Çin’in uzay istasyonundaki bilimsel ve teknolojik muvaffakiyetlerinin tüm insanlığın faydasına olacağını söyledi.

Çok sayıda ülkenin Çin’in uzay istasyonunun uçuş görevlerine katılmak üzere astronotlarını gönderme teklifinde bulunduğunu söyleyen Ji, Çin’in teklifler üzerinde çalıştığını ve milletlerarası astronotların eğitimi için ilgili hazırlıkları yürüttüğünü kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu