Sağlık

Prematüre Doğsan da Yalnız Değilsin

Prematüre bebeklerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek, toplumda prematürelik hakkında farkındalık oluşturmak maksadıyla Ege Üniversitesi Neonatoloji (Yenidoğan) Ağır Bakım Ünitesi, ”Prematüre Farkındalık Ayı” kapsamında çeşitli bilimsel ve toplumsal faaliyetler düzenlemeye devam ediyor.

Prematüre bebekler için konser verecekler

Ege Üniversitesi Neonatoloji Bilim Kısmı, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nü, hastanede dünyaya gelmiş olan prematüre bebeklerin aileleri ile birlikte kutladı. Düzenlenen aktiflikte prematüre bebekler, aileleri ve bebekleri sıhhatine kavuşturan sıhhat çalışanları da yer aldı. Ayrıyeten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden oluşan The Roctors müzik kümesi 30 Kasım 2022 Çarşamba saat: 21.30 ‘da BİOS Alsancak’ta prematüre bebekler için sahneye çıkacak. Konserin tüm geliri Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Kliniğinde izlenmekte olan prematüre bebekler faydasına kullanılacak.

Prematüre bebeklere özel bakım

Prematüre doğan bebekler için doğum sonrası takip ve tedavi sürecinin ehemmiyetine dikkat çeken Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı Neonatoloji Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Altun Köroğlu: ”Erken periyotta şimdi gelişimini tamamlamamış organ sistemlerine bağlı ağır bakımda yatış, teneffüs aygıtına bağlanma, damardan beslenme üzere ileri seviye tedaviler gerektirebilir. Bebek ne kadar erken ve ne kadar küçük doğar ise tedavi ihtiyacı o kadar fazla ve uzun olur. Prematüre bebeklerin izlemi büyüme, gelişme, bağışıklama ve daha pek çok mevzuda özgün yaklaşımlar gerektirir. Ailenin de faal bir modülü olduğu, âlâ koordine edilen bir grup ile her bebeğin potansiyeline tam olarak ulaşması sağlanabilir” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu