Haber

Macron Pekin’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü, gündem Rusya

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Pekin’in merkezindeki Büyük Halk Salonu’nun dışında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u selamladı ve elini sıktı.

İki lider, Çin ve Fransa bayraklarıyla kaplı dev bir kırmızı halı üzerinde platforma çıktı ve iki ülkenin milli marşları çalındı.

Törenin ardından Xi ve Macron başkanlığındaki Çin ve Fransa heyetleri Büyük Halk Salonu’nda görüşmelere başladı.

CCTV’nin aktardığı habere göre Xi, Çin ve Fransa’nın olumlu ve istikrarlı ilişkileri olduğunu söyledi. “Bugün dünya derin tarihsel değişimlerden geçiyor”vurgu yaptı.

Macron’dan Xi’ye “Rusya’nın aklını başına toplaması ve herkesi müzakere masasına oturtması konusunda sana güvenebileceğimi biliyorum”söz konusu.

Görüşmelerin ardından iki liderin bir basın toplantısı ve ardından Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in katılımıyla üçlü bir görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

Avrupa, ABD’nin Rusya’ya Ukrayna üzerinden dayattığı vekâlet savaşının özellikle ekonomik olarak ağır bir bedelini öderken, Fransız lider ‘Rusya’ya baskı yaparak Çin’den yardım umma’ imajıyla Pekin’e gitti. Ukrayna’da barış’

Nitekim dün Pekin’deki Fransız Büyükelçiliği’nde ayaklarının tozuyla yaptığı konuşmada, “Çin, Ukrayna’da barışa giden yolu bulmada değerli bir rol oynayabilir”Mesajını veren Macron, ABD’nin ‘Çin’i Rusya’dan uzaklaştırma’ taleplerinde de aracı rolünü üstlendi.

haberorhangazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu