Haber

İsveç’teki Macar heyetinden NATO üyeliğine destek açıklaması

İsveç’te temaslarda bulunan Macar heyeti, ülkenin NATO üyeliğini desteklediklerini açıkladı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması konusunda çekinceleri bulunan Macaristan, iki ülkeye iki ayrı heyet gönderdi.

İsveç’teki heyetin başında bulunan Macaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Csaba Hende, buradaki görüşmelerinin olumlu geçtiğini ve İsveç’in NATO üyeliğini desteklediklerini söyledi.

Hende, İsveç devlet televizyonu SVT’ye yaptığı değerlendirmede, en son İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen ile temasları sırasında görüştüklerini ve görüşmenin sıcak bir atmosferde gerçekleştiğini ifade etti.

Öte yandan Hende, Avrupa Parlamentosu’ndaki İsveçli milletvekillerinin Macaristan aleyhindeki söylemlerini eleştirerek, “Macaristan’da demokrasi yokmuş gibi davranmak doğru bir yaklaşım değil.” terimini kullandı.

Bu sorunu İsveçli yetkililere ilettiklerini kaydeden Hende, “Macar hükümeti ve Cumhurbaşkanı ile milletvekillerinin çoğunluğu İsveç’in NATO üyeliğini destekliyor. İsveç’in NATO üyeliği önümüzdeki günlerde Macaristan parlamentosunda görüşülebilir. .” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Macaristan’ın İsveç’e ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine onay vermesi konusunda ilerleme kaydedildiğini belirterek, “Macaristan’ın onayına yaklaşıyoruz.” dedi.

haber-cumra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu