Haber

GEKA, Muğla’da arıcılık sektörüne yön veriyor

MUĞLA (İGFA) – Aydın, Denizli ve Muğla’da faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı, Muğla’da arıcılığın gelişmesi için yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Ajans, bu alanda desteklediği projeler, sektörün gelişimi için düzenlediği eğitimler ve gerçekleştirdiği işbirlikleri sayesinde Muğla ili arıcılık bölümünün gelişimine katkı sağlamaktadır.

15 -19 Kasım 2022 tarihlerinde Marmaris’te 4 gün süren kongrede diğer 2 salonda arıcılıkla ilgili bilimsel sunumlar yapılırken, eğitimler ve konferanslar düzenlendi. 14 ülkeden yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı etkinlikte, üreticilerin ve şubelerin sorunları gündeme getirildi.

Kongrenin 4. gününde Muğla’da GEKA desteğiyle hayata geçirilecek olan “Apiterapötik Arıcılık Ürünleri İşleme Merkezi Güdümlü Projesi” kapsamında gerçekleştirilen Arıcılık ve Apiterapik Çalışma eğitimi alan arıcılara plaketleri verildi. düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

GEKA’ya uygun olarak hayata geçirilecek rehberli proje kapsamında apiterapötik arıcılık çalıştığı sürece paketleme ve uygulama merkezi kurulacak. Muğla’da arıcılık branşının tanıtım, pazarlama ve markalaşma kapasitesini artıracak projede inşaat çalışmaları devam ediyor. Ancak proje kapsamında apiterapötik çalışmalar konusunda arıcılara yönelik düzenlenen eğitimlerle bilinçlendirme faaliyetleri devam ediyor.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Tarım ve Orman Bakanlığı Daire Başkanı İslam Köse, Türkiye Arıcılar Birliği Lideri Ziya Şahin, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk ve GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan Muğla’nın sorunları ve analiz önerileri üzerine panelist olarak katıldı. arıcılık. şubede taraf olacak projeler masaya yatırıldı.

Muğla arıcılık sektörünün tanıtım, pazarlama ve markalaşma kapasitesinin geliştirilmesi ve apiterapi çalışmalarının üretilmesinin GEKA’nın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirten Özgür Akdoğan, bu amaçla “Apiterapötik Arıcılık Ürünleri İşleme Merkezleri Güdümlü Projesi” başlatıldığını söyledi. geçen yıl ve proje tamamlandığında apiterapi üretiminde Muğla’nın liderliğini yaptı. Bu alanda öncü olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu