Haber

Ergenlikte Bir Çocuğa Nasıl Davranılır?

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Ergenlik erkeklerde 9-14, kızlarda 8-13 yaşları arasında başlar. Bu dönemde cinsel, fiziksel ve ruhsal değişimler meydana gelir. Çocuk birkaç yıl içinde ağır değişimler geçirdiği için hayatı çalkantılı geçer. Bu dönemi yetişkin olarak tamamlar. Psikolojik değişimler nedeniyle ailesi, çevresi ve hatta kendisi ile iletişim sorunları yaşayabilir. Bazen öfke patlamaları bile olabilir.

Ailenin ergenlik döneminde çocuğa karşı davranışları değerlidir. Kimlik kazanma ve kendi benliğini oluşturma sürecinde olan çocuğu cezalandırmak yerine sınırlar koymak en doğrusudur. Ayrıca aileler sorunlarını çocuktan uzak tutmalıdır. Ebeveynler; Varlıkları ve gösterdikleri sevgi ile çocuklarına değerli olduklarını hissettirmeliler. Çünkü sevgiyi evinde bulamayan çocuklar, ergenlik döneminde bu sevgiyi dışarıda aramakta ve yanlış arkadaş seçimi ile aidiyet ihtiyacını gidermeye çalışabilmektedirler.

Çocukluk dönemi dediğimiz çok kısa bir dönem çünkü ergenlik dönemiyle birlikte çocuklar çoğunlukla sizden çok yaşıtlarıyla vakit geçirmeyi veya odalarında yalnız kalmayı tercih ediyor. En azından ilk 4 yıl onlarla geçirdiğiniz kaliteli zamanla çocuklar ömür boyu pahalıymış gibi hissederler.
Anneler çok zorunlu değilse ve mümkünse ilk 4 yıl çalışmak yerine anneliğinizin tadını çıkarsın. Geçmişi ya da geleceği değil, anı yaşayarak çocuğunuzun mucizevi değişimine tanık olun. Telefonu ve kumandayı bırakıp aşka aç çocuklarınızın saçlarını okşayın, şefkatle dokunun.
Unutmayın: Kendini pahalı hisseden çocuk, kendini değerli görür ve ergenlik döneminde kendine değer vermeyen birine aşık olmaz; yaptığı yanlış seçimlerle kendini değersizleştirmez. (BSHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu