Ekonomi

Borsa günü 4,65’lik yükselişle kapattı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 241,43 puan artarken, toplam işlem hacmi 96,6 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,34, holding endeksi yüzde 5,48 yükseldi. Tüm bölüm endeksleri yükselirken, ulaşım yüzde 6,47 ile en çok kazandıran oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyasi faiz olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltti. TCMB duyurusunda, “Kurul, enflasyondaki düşüşün bir an önce sağlanması, enflasyon bekleyişlerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecinin başlatılmasına karar vermiştir.” ifadesi yer aldı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkardı.

BoE Başkanı Andrew Bailey, faiz kararıyla ilgili olarak ekonominin beklenenden daha iyi performans gösterdiğini ancak enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirtti. Enflasyonu yüzde 2’ye getirme konusunda kararlıyız ve bunun için gerekli adımları atacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın “şahin” açıklamalarının yanı sıra BoE’nin politika faizlerini 50 baz puan artırması ve BoE Başkanı’nın açıklamalarıyla küresel borsalarda olumsuz bir seyir gözlemlendiğini belirtti. Bailey. Olumlu bir ayrışmanın olduğu not edildi.

Analistler, ABD ve Avrupa’da açıklanacak ekonomik güven endeksi, dış ticaret dengesi ile imalat sanayi ve hizmetler sektörünün Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) yarın iç piyasada açıklanacağını ve enflasyonun yüzde Japonya’da izledi. takviye, 5.500 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

haber-hafik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu