Haber

Yemen’in Husi lideri, Umman’ın arabuluculuğunu başarılı kılmak için çalıştıklarını söyledi

Yemen’deki İran destekli Husilerin lideri Abdulmalik el-Husi, Umman’ın Yemen konusunda yürüttüğü arabuluculuk çalışmasının başarıya ulaşması için çalıştıklarını belirtti.

Abdülmelik el-Husi’nin hareketin kurucusu Hüseyin Bedreddin el-Houthi’nin katledilmesinin 19. yıl dönümü münasebetiyle yaptığı konuşma “El-Mesira” televizyonunda yayınlandı.

Ülkedeki durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Husi, savaşın devam ettiğini, ateşkes içinde olmadıklarını, sadece Umman’ın arabuluculuk çalışmaları kapsamında tansiyonun düşürüldüğünü söyledi.

Umman’a komşuluk ilişkileri çerçevesinde yürütülen çalışmalardan dolayı teşekkür eden Husi, bu çabanın başarıya ulaşması için çalıştıklarını söyledi.

Barış görüşmeleri hakkında konuşan Husi, her zaman “insani meselelerin göz ardı edilemeyeceğini ve başka hiçbir konunun buna engel olamayacağını” söylediklerini ifade etti.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Awad bin Mubarak, 15 Şubat’ta yaptığı açıklamada, barış sürecinde olumlu dönüşümlerin önünü açacak fırsatlar bulunduğuna değindi, ancak ayrıntı vermedi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve daha sonra ateşkesin iki kez uzatıldığını duyurdu. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

Grundberg’in ateşkesi yenileme çalışmaları sonuç vermeyince devreye Umman girdi. Savaşın taraflarıyla komşuluk ilişkileri bulunan Umman, çözüme yönelik diplomatik çalışmalar kapsamında 21 Aralık 2022 ve 10 Ocak 2023 tarihlerinde Yemen’in başkenti Sana’ya iki heyet gönderdi. kriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu