Yaşam

Tüketici Konfederasyonu Başkanından “Kasım İndirimleri” için Sahte Link Uyarısı

Ata sporlarımızdan olan indirim kovalama olimpiyatları diyebiliriz buna. kasım indirimleri Geldi. Birçok firma Efsane Kasım, İnanılmaz Kasım, Güçlü Olalım, Kasım gibi kampanyalar yürüterek satışlarını artırmaya çalışıyor. İndirimler sayesinde aile bütçemize fazla zarar vermeden eksiklerimizi tamamlıyoruz.

Sürekli harekete geçmek, birkaç saat içinde karar vermek Alışverişimizi tamamlamak için Manipüle edildiğimiz bu dönemde dolandırıcılar da boş durmuyor. Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, tüketicileri bu dönemde dikkatli olmaya davet ederken karşılaşılabilecek sorunların da altını çiziyor.

Sahte bağlantılara dikkat!

İndirim dönemlerinde fırsatçılar, E-ticaret sitelerini taklit ederek Sahte bağlantılar paylaşabilirler. Hatta bu kişilerin zaman zaman sitelerin kopyalarını oluşturduğu da bilinmektedir. Aydın Ağaoğlu sahte linklere ve dolandırıcılara karşı uyarıyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı, yaptığı açıklamada “Kasım ayı indirim kampanyalarıyla tüketiciyi tuzağa düşürmek için uygun bir dönem. Çünkü artan enflasyon nedeniyle ihtiyaçlarını satın almakta zorlanan tüketiciler haklı olarak indirim bekliyor.“dedi.

Bağlantılarla birlikte gelen indirim mesajları tuzak olabilirAğaoğlu, yanıltıcı indirimlerin de olabileceğini ifade etti. “Dolandırılma riski de var. Phishing amaçlı gönderilen linkler var. O linke tıkladığınızda tüm cihaz bilgileriniz karşı tarafa geçiyor. Finansal bilgileriniz ve kişisel bilgileriniz başkasının eline geçmişse iyi şanslar. Bu nedenle tüketiciler bilmedikleri linklere asla tıklamamalı, ayrıca yalancı indirimlere karşı da dikkatli olmalıdırlar.” o devam etti.

Ağaoğlu’nun sözleri: “Tüketiciler şüpheli bağlantılara tıklamamalı. Yanlışlıkla tıklayabilirsiniz.” Bilgileriniz, bilgisayarınız veya cep telefonunuz ele geçirildiyse Bu durumda yapılması gereken işlem önce yakınlarına haber vermek, ardından Cumhuriyet Başsavcılığına giderek Siber Suçlar Birimi’ne giderek şikayette bulunmaktır. İçin siber hackerlar İnternette oldukça tehlikelidirler ve her an ortaya çıkabilirler. Şüpheli bağlantılardan uzak durmak iyi bir fikirdir. Alışveriş sitesi gibi davrananlar, hatta çalıştığımız bankanın internet sitesini taklit edenler bizi tuzağa düşürmeye çalışıyor. Tüketicinin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için önlem alması gerekir. Bir sorunla karşılaşırlarsa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmaları gerekiyor.” Şeklinde tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu