Haber

Suriye’den ‘Esad-Erdoğan görüşmesi’ açıklaması: Türkiye çekilmeden ilişkiler normalleşmez

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında olası görüşmeye ilişkin Şam yönetiminden açıklama geldi. Esad’ın Erdoğan ile görüşmesinin Türkiye’nin kuzey Suriye’den çekilmesi kuralına bağlı olduğunu yineleyen Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, “Esad’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’den çekilmesiyle mümkün olacaktır.”

Russia Today’in (RT) Arapça servisine göre Mikdad, Şam hükümetinin “Suriye topraklarını işgal ettiği” sürece Türkiye’nin Ankara ile ilişkilerini normalleştirmeyeceğini söyledi.

Esad ‘TERÖR TEMELİNE SON VERİN’ DEDİ

Mart ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya giden Esad, Erdoğan’la görüşmesine ilişkin Ankara’nın desteklediği silahlı gruplara işaret ederek, “Bu, Türkiye’nin Suriye topraklarından toptan çekilmesi, terörü güçlendirmeye son vermesi ve Suriye’ye sokmasıyla ilgili” dedi. Suriye’deki savaştaki durum “Başlamadan önceki haline geri dönmeye açıkça hazır olduğu bir aşamaya ulaşıp ulaşmadığına bağlı” dedi.

RIA-Novosti’ye konuşan Esad, şöyle devam etti: “Erdoğan ile benim görüşmemin mümkün olabileceği tek durum bu. Suriye’deki savaş için nihai sonuçlar alınırsa bundan başka görüşmenin ne anlamı var ve neden yapalım? elde edilemez.” (DIŞ HABERLER)

haber-vezirkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu