Haber

Şahinbey nerede? Şahinbey’in nüfusu ve yüzölçümü nedir? Şahinbey hangisine bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, GaziantepAyrıca çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. Gaziantep ‘nın Şahinbey ilçesi merak edildi. Peki, Şahinbey nerede? Şahinbey’in nüfusu ve yüzölçümü nedir? Şahinbey hangisine bağlı? Detaylar burada…

ŞAHİNBEY NEREDE?

Şahinbey, Gaziantep ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 931.116

Alan: 900 m (2.900 ft) (Rakım)

ŞAHİNBEY NÜFUSU NE KADAR?

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinin nüfusu 931.116’dır.

ŞAHİNBEY HANGİSİ İLE BAĞLANTILI?

Şahinbey, Gaziantep ilinin bir ilçesidir. Antep Savunması’nda üstün faydalar gösteren Şahin Bey’in anısına ilçe bu ismi almıştır.

Şahinbey, nüfus bakımından Gaziantep’in en büyük ilçesi ve Türkiye’nin Esenyurt ve Keçiören’den sonra en kalabalık üçüncü ilçesidir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi bilgilerine göre nüfusu 2020 sonu itibari ile 931.116 kişidir. Gaziantep’in bir ilçesi olan Şahinbey, 1987 yılında Gaziantep’in büyükşehir olmasının ardından ilçe konumuna getirilmiştir.

isim kaynağı

Kilis Yolu Kuvâ-‘ya getirilen “Cesedimi Sürüklemeden Düşman Antep’e Giremez” sözüyle Kilis Yolu Elmalı Köprüsü üzerinde Anteplileri ayağa kaldıran semtin adı Kuvâ-yi Nationala ruhunun kıvılcımını ateşledi. Antep’in savunması sırasında Antep Heyet Merkezi’nin tavsiyesi üzerine yi Milliye Komutanlığı. Çakan, adını Komutan Şahin Bey’den almıştır ve Şahinbey Anıtı buraya yapılmıştır.

Şahinbey Mahallesi

Gaziantep merkezinin büyük bir bölümünü kapsayan bir ilçedir. Gaziantep’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Şahinbey aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık üçüncü ilçesidir. Nüfusu 931 binden fazladır.

Milattan önce yerleşim izlerine rastlanan bir kasabadır. Sof Dağları yine Şahinbey ilçesinin sonunda yer alıyor. Ekonomik olarak gelişmiş bir ilçedir ve ilçede sanayi büyük değer taşımaktadır. Diğer ilçelerde üretilen mahsulleri işleyen birçok fabrika Şahinbey’de kuruluyor. Bu yönüyle ihracatta da büyük bir yere sahiptir.

Gaziantep’in tam ortasında bulunan ve merkeze en yakın konumda olan ilçesidir.

acipayamajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu