Haber

Prof. Erdoğan’ın Kira Tedbiri Açıklandı. Demirtaş’tan itiraz

Maliye uzmanı Prof. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boş konutlardan yüksek vergi alınabileceği yönündeki açıklamasına itirazlarını dile getirdi. Demirtaş, bu uygulamanın konut krizi analizi olmayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretlerden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fahiş kira artışlarına tepki gösteren Erdoğan, ev sahiplerini hedef aldı.

Bakanlığın boş evlerden yüksek vergi toplamak için çalıştığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: ‘Bu çalışma ile bunların ötesine geçeceğiz. Yani onlar için kar olmayacak. Gerekirse fahiş kira artışını ve konut fiyatlarını durdurmak için cezalar da uygulayacağız. Bir azınlığın vurgunculuğuna vatandaşlarımızı kurban edemeyiz. Vatandaşımızın alım gücünü düşürmemek ve enflasyonu düşürmemek için yaptığımız zamlara göz diken ev sahipleri bedelini ödeyeceklerdir.söz konusu.

“Ev sahipleri akrabalarıyla sahte kira sözleşmeleri imzalayabilir”

Maliye uzmanı Prof. Özgür Demirtaş, konutu boş olan mülk sahiplerinden yüksek vergi alınmasının risk teşkil ettiğine dikkat çekti. Sosyal medya hesabından 4 konuda itirazlarını dile getiren Demirtaş, bu uygulamanın vatandaşlara fayda sağlamayacağını açıkladı. Demirtaş şunları söyledi:

Ev sahipleri akrabalarıyla sahte kira kontratları imzalayabilir. Polis önlemi dışında tespit edilmesi ZOR.

Çoğu değil, evi satışa çıkardılar. Ev fiyatları düştükçe yeni yapılan konutlar azalıyor. Ev üretimi düştüğünde, ev fiyatları sonunda fırlar ve insanlar bir süre sonra evsiz kalır.

Serbest ekonomiye müdahale her zaman KÖTÜ biter…’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu