Haber

Polonya Başbakanı Tusk, NATO liderlerini askeri harcamaları artırmaya ikna etme sözü verdi

Polonya Başbakanı Tusk, eski ABD Başkanı Donald Trump‘nin, NATO’ya karşı mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen müttefiklere yönelik hiçbir Rusya saldırısını engellemeyeceği yönündeki sözlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Berlin’de basına açıklama yapan Tusk, şunları söyledi: “Eski Başkan ve yaklaşan seçim adayı Donald Trump ne derse desin, NATO üyesi devletlerin kendilerinin ve ortak savunma yeteneklerimiz için fonları önemli ölçüde artırması Avrupa’nın ortak çıkarınadır.”dedi.

Avrupa Birliği(AB)’nin savunma harcamalarını artırarak askeri güç açısından Rusya’yı geçmesi gerektiğini belirten Tusk, şunları söyledi: Tüm NATO ortaklarının yeteneklerini artırmaları konusunda ısrar edeceğim. Avrupa Birliği’nin askeri açıdan Rusya’dan daha zayıf olmasının tek bir nedeni yok.”diye vurguladı.

Polonya Başbakanı, “Her ülkenin GSYİH’nın yüzde 2’si (NATO standardı olan) seviyesine hızla ulaşamayacağını biliyorum. Ancak böyle bir ihtiyaç nesnel olarak var, Donald Trump öyle söylediği için değil.”dedi.

saraykoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu