Teknoloji

Orion 2 milyon KM yol kat etti ve Dünya’ya döndü

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından Antik Yunan Ay tanrıçası ‘Artemis’in adını taşıyan ve 2025 yılında “Ay’a dönüş” keşif görevi kapsamında Ay yörüngesine gönderilen Orion uzay aracı Dünya’ya döndü. .

NASA’dan yapılan açıklamaya göre Orion mürettebat modülü, Artemis I olarak adlandırılan 25 günlük mürettebatsız test uçuşunu Meksika açıklarında Pasifik Okyanusu’na iniş yaparak tamamladı.

Açıklamada, modülün “zıplama tekniği” kullanılarak atmosferdeki irtifasını artırıp azaltarak gerçek ve dengeli bir şekilde alçaldığı belirtildi.

Artemis I görevinin bir parçası olarak, Orion uzay aracı yaklaşık 1,3 milyon mil (2 milyon kilometre) yol kat ederek mürettebat kapsülünü Ay’ın etrafında yörüngede bulunduğu en uzak noktaya taşıdı.

Bir test görevi olan bu uçuşun bir diğer amacı da Orion komutasındaki hizmet modülünün Ay’a ve yörüngesine 10 küçük uydu yerleştirmesiydi. Bu uydulardan 4’ünün konuşlandırılamadığı, 6’sının ise Ay’ın yörüngesine başarılı bir şekilde yerleştirildiği belirtiliyor.

NASA, Orion uzay aracını 16 Kasım’da Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlattı.

Artemis I görevinin başarısıyla birlikte NASA, şimdi bu uçuştan toplanan verileri inceleyecek ve 2024’te havalanabilecek Artemis II görevi için bir ekip seçmeye çalışacak.

Bu doğrultuda 2025 yılında fırlatılması planlanan Artemis III görevi ile astronotların Ay’a yeniden ayak basması hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu