Haber

Ordunun konsolidasyonu Tunus’taki Libya Çalışma Grubu toplantısında ele alındı

Tunus’ta Libya Güvenlik Çalışma Grubu, ordunun tek çatı altında birleştirilmesi ve taraflar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasını görüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu’ndan (UNSMIL) yapılan yazılı açıklamaya göre, Libya Güvenlik Çalışma Grubu’nun Tunus’ta Fransa ile yaptığı toplantıya BM Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathiliy eş başkanlık etti.

Görüşmede taraflar arasında imzalanan ateşkes anlaşması, silahsızlanma, paralı askerlerin ülkeden çıkarılması, çok başlı ordunun birleştirilmesi ve seçimlerin güvence altına alınması konularında atılacak adımlar ele alındı.

Bathiliy, 5+5 Karma Askeri Komite üyelerinin 15 Ocak 2023’te Sirte’de kendisinin de katılacağı bir toplantı yapacağını bildirdi.

Öte yandan ABD’nin Trablus Büyükelçiliği de Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Buna göre Trablus Büyükelçisi Richard Norland, ülkesinin Bathiliy ve Libyalı askeri yetkililerin yabancı güçleri ve paralı askerleri ülkeden çıkarma ve orduyu güçlendirme çabalarını desteklediğini belirtti.

Norland, “Libyalılar, ülkenin egemenliğini savunacak bir orduyu ve herkesi temsil eden demokratik ve seçilmiş bir hükümeti hak ediyor.” dedi. sözünü kullandı.

ABD, Türkiye, Fransa, İtalya, İngiltere, Mısır ve Afrika Birliği’nden üst düzey temsilcilerden oluşan Libya Çalışma Grubu, ülkedeki durumu değerlendirmek için periyodik olarak toplantılar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu