Ekonomi

Ömer Mehmet Koç: Ekonomideki belirsizlikler süreci yakın zamanda sona ermeyecek

Koç Topluluğu’nun klasik Anadolu Buluşmaları’nın 30’uncusu yurt içindeki ve yurt dışındaki 10 bini aşkın bayi ve yetkili servisin iştirakiyle dijital ortamda yapıldı.

Koç Holding İdare Konseyi Lideri Ömer Mehmet Koç ve Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da aktifliğe katıldı.

Etkinlikte konuşan Ömer Mehmet Koç, “Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un Cumhuriyetle neredeyse eş vakitli olarak temellerini attığı Koç Topluluğu, dört sene sonra ülkemizin az sayıdaki asırlık kurumlarından birisi olacak. Geçmişimizin verdiği özgüvenle, daima geliştirdiğimiz kurumsal yeteneklerimizle ve hepsinden değerlisi Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün bize miras bıraktığı Cumhuriyet kıymetlerine sarılarak, ülkemizin ve topluluğumuzun daha da parlak olacağına inandığım ikinci asrına emin adımlarla ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜM İŞLERİMİZDE HESAPLI OLMAMIZ LAZIM’

Küresel ve ulusal düzeydeki ekonomik ve politik gelişmelere dikkat çeken Koç, “Tüm işlerimizde son derece hesaplı olmamız ve basiretle davranmamız gereken bir devirde bulunduğumuzu vurgulamak istiyorum. Masraflarınıza dikkat etmenizi, çok elzem olmayan harcamalarınızı ertelemenizi ve nakit akışlarınızı yakından takip etmenizi özellikle rica ederim. İçeride ve dışarıda iktisat üzerindeki olumsuz tesirleri artık açıkça hissedilen belirsizlikler süreci maalesef yakın vakitte sona ermeyecek” dedi.

‘YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Uzun dönemli hedeflere odaklandıklarını söyleyen Koç, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Koç Topluluğu olarak, tüm bu belirsizlikler içerisinde risklerimizi basiretle yönetirken, sağlam ve argümanlı bir gelecek vizyonuyla uzun periyotlu amaçlarımıza de odaklanıyoruz. Topluluk olarak ülkemizin geleceğine olan inançla yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yalnızca son 5 yılda 9,4 milyar dolar yatırım harcaması gerçekleştirdik. Kombine gelirlerimiz, Türkiye ulusal gelirinin yüzde 8’ine eşdeğer. Şirketlerimiz, ülkemiz ihracatının yüzde 7’sini gerçekleştiriyor. Ciro büyüklüğüne nazaran en büyük 10 şirketin 4’ü, en çok ihracat yapan birinci 10 şirketin 3’ü ise Koç Topluluğu’ndan. Son 10 yılda, topluluk olarak ödediğimiz vergiler, ülkemiz vergi gelirlerinin yüzde 7,5’ine tekabül etmektedir. Özel kesim Ar-Ge yatırımının yüzde 7’sini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük fikri haklar portföyüne sahibiz. Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerimizin piyasa kıymeti, toplam piyasa kıymetinin yüzde 21’i. Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Küresel 500’de bu yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olduk.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu