Haber

Nurdağı’nda çiftçiler asrın felaketine rağmen üretime devam ediyor

Nurdağı’nda çiftçiler asrın felaketine rağmen üretime devam ediyor

Deprem bölgesindeki çiftçiler gübre, mazot ve elektrik desteği bekliyor

GAZİANTEP Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok yıkıma uğrayan noktalardan biri olan Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde çiftçiler her şeye rağmen üretime devam ediyor. Bu dönemde tarımın çok daha değerli olduğunu belirten çiftçiler, devletten gübre, mazot ve elektrik beklediklerini söylediler.

Kahramanmaraş, Pazarcık’ta meydana gelen 7,7 ve Elbistan’da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremin en çok yıkıma neden olduğu ve hayatın olağan akışını olumsuz etkilediği noktalardan biri de Gaziantep’in Nurdağı ilçesi oldu. İlçe merkezi kadar kırsal alanların ve tarım alanlarının da zarar gördüğü ilçede, bazı çiftçiler zor şartlara rağmen üretime devam ediyor.

“Tarım daha önemli çünkü bu dönemde ihtiyaç daha fazla”

İlçenin kırsal kesimlerinde buğday tarlasını gübreleyen Tuncay Taşdemir isimli çiftçi, sıkıntılı bir dönemde olmalarına rağmen üretime devam etmek zorunda kaldıklarını, bu dönemlerde ihtiyacın fazla olması nedeniyle tarımın daha da önem kazandığını söyledi. .

“Ürün bulmakta zorlanıyoruz, mazot, gübre ve elektrik desteği istiyoruz”

Tuncay Taşdemir, “Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Biz de çiftçiliğe devam ediyoruz. Ülkemiz de bu kurallara rağmen tarıma devam etmek zorunda. Çünkü ülkenin en değerli gelir kaynaklarından biri tarım. Artık tarlalarımıza gübre atıyoruz, ama büyük bir sorunumuz var.Çünkü gübre bayilerinin hepsi kapalı ve ilaç ve gübre bulmakta zorlanıyoruz.Bakanımızdan ve Cumhurbaşkanımızdan çiftçiye sahip çıkmasını rica ediyoruz.Afet bölgesinde olduğumuz için bulmakta zorlanıyoruz. Bu dönemde daha çok eser ekmemiz ve daha çok eser yetiştirmemiz gerekiyor.Bu dönemde ekmek un gibi eserlere de büyük ihtiyaç var.Bu nedenle bu bölgedeki çiftçilerden gübre, mazot ve elektrik desteği vermelerini rica ediyoruz. Çiftçilerin yanında olun ki üretime devam etsinler.

haber-ayas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu