Ekonomi

Nio, Çin’deki yeni elektrikli araç fabrikası için onay aldı

Elektrikli araç üreticisi Nio Inc (NYSE:NIO), Çin’de şirketin toplam üretim kapasitesini 1 milyon araç sınırına yükseltecek üçüncü bir üretim tesisi inşa etmek için yeşil ışık aldı. Bu hamle Nio’nun üretim kapasitesini, Şanghay’daki fabrikası yıllık 1,1 milyon araç üretimiyle en büyük fabrika olan Tesla Inc’in (NASDAQ:TSLA) üretim kapasitesine yaklaştırıyor.

F3 fabrikası olarak bilinen onaylanmış yeni tesis, Anhui eyaletindeki Huainan şehrinde yer alıyor ve Nio’nun yakın zamanda tanıttığı daha uygun fiyatlı otomobil markası Onvo için model üretmeye odaklanması bekleniyor. Onvo markası, 219,900 yuan (30,300 $) başlangıç fiyatına sahip olan ve Çin pazarında 249,900 yuan’dan başlayan Tesla’nın Model Y’sinin altında kalan Onvo L60 SUV’un lansmanıyla ilk kez görücüye çıktı.

F3 fabrikasının inşasına çoktan başlandı. Nio, başlangıçta tesisin tek vardiya esasına göre yılda 100.000 adet üretim kapasitesine sahip olacağını ve hem Nio hem de Onvo araçlarına ve yeni piyasaya sürülen modellerine yönelik artan talebi karşılamayı amaçladığını belirtti.

Elektrikli araç sektöründeki kapasite fazlalığına ilişkin endişelere rağmen Nio, pazarın talep ettiğinden daha fazla araç ürettiği fikrini reddetti. Şirket yaptığı açıklamada, mevcut tesislerinin pazar talebini karşılamakta yetersiz kaldığını vurgulayarak, “Nio’da kapasite fazlası yok” dedi.

Genişleme, Nio’nun müşteri tabanını genişletme ve daha rekabetçi fiyatlı modellerle satışları artırma stratejisinin bir parçası olarak gerçekleşiyor. Bu strateji, Nio’nun işgücünü azaltarak ve kritik olmayan uzun vadeli projeleri erteleyerek operasyonlarını düzene sokmasına yol açan Çin’in EV pazarındaki yoğun fiyat rekabetine bir yanıt niteliğindedir.

Nio’nun üretim artışının Çinli düzenleyiciler tarafından onaylanması, yeni elektrikli araç üretim planları konusunda daha önceki temkinli duruştan bir değişime işaret ediyor. Bu değişiklik, Çin hükümetinin Nisan ayında ülkenin elektrikli araç üretim sisteminin son derece rekabetçi olduğu ve kapasite fazlası iddialarının asılsız olduğu yönündeki açıklamasını yansıtıyor.

Başlıca Çinli elektrikli araç ve plug-in hibrit üreticileri arasındaki fabrika kullanım oranları 2023 yılında önemli ölçüde değişiklik göstermiş olup, BYD Co Ltd (SZ:002594) %95 ve Li Auto Inc (NASDAQ:LI) %106 kapasite ile çift vardiya programına dayalı olarak çalışmaktadır. Nio ise China Merchants Bank International’ın verilerine göre %33’lük bir kullanım oranı bildirdi.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Nio’nun yeni fabrikasının onaylanması konusunda yorum yapmadı. Benzer şekilde Nio, 600.000 birimlik kapasiteye ulaşmak için F3 fabrikasının gelecekteki potansiyel genişlemelerine ilişkin bir yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu