Ekonomi

Mevduat çıkışında ikinci dalga olur mu?

Barclays Strateji Uzmanı Joseph Abate’ye göre, giderek daha fazla yatırımcı para piyasası fonlarının kendilerine daha yüksek faiz oranları sunduğunu fark edecek ve bu da bankacılık sisteminde “ikinci bir mevduat çıkışı dalgası” getirecektir.

29 Mart’ta yayınlanan bir değerleme notunda Abate, banka bilançolarını olumsuz etkileyecek iki çıkış dalgasına işaret etti.

Notta, ilk dalganın Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünün ardından hızla ortaya çıkan ve bankaların ödeme gücüne ilişkin endişelerin yol açtığı çıkışlarla yaşandığı belirtildi. Abate, bahsettiği bu ilk dalganın “neredeyse bitmiş olabileceğini” söyledi.

Ancak Abate, SVB’nin mudilerin yatırımlarından ne kadar düşük getiri elde ettikleri konusunda kamuoyunu bilinçlendirmiş olabileceğine dikkat çekerek, “Mevduat sahipleri şimdiye kadar aldıkları faizin ne kadar düşük olduğunu büyük ölçüde görmezden geldiler. “Mevduat güvenliği konusundaki son kargaşa ‘uykulu’ mudileri uyandırmış olabilir ve bakiyeler para piyasası fonlarına taşınırken ikinci bir mevduat çıkış dalgası olacağına inandığımız şeyi başlatmış olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu