Haber

KKTC’de Kabine Değişikliği: 4 Yeni Bakan Atandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kabine değişikliğine gidilerek 4 yeni bakan atanırken, 1 bakanın görevi değişti.

KKTC Başbakanı Ünal Üstel, yeni Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a takdim ettikten sonra basın toplantısı düzenledi.

İçişleri Bakanlığı’na Tarım ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un atandığını belirten Üstel, Oğuz’dan boşalan koltuğa Hüseyin Astsubay’ın getirildiğini söyledi.

Ustal, kabinede Maliye Bakanı olarak Özdemir Berova’nın, Sağlık Bakanı olarak Hakan Dinçyürek’in, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak Sadık Gardiyanoğlu’nun görev yapacağını belirtti.

Bir önceki Bakanlar Kurulu’nda yer alan İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Maliye Bakanı Alişan Şan, Sağlık Bakanı İzm Gürçağ Altuğra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy kabine dışında bırakıldı.

Başbakan Ünal Üstel başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Koalisyon Hükümeti 12 Mayıs 2022’de kuruldu.

Birinci kabinede Maliye Bakanı olan Sunat Atun’un 27 Temmuz 2022’de istifasının ardından boşalan göreve Alişan Şan atandı.

KKTC’de iktidar koalisyonunu oluşturan UBP 8, DP 1 ve YDP 1’in 1 bakanlığı bulunuyor.

gercusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu