Haber

İtalya’daki mahkemeden dikkat çeken Nazi selamı kararı: ‘Bazı durumlar dışında suç değil’

Ülkede dönemin aşırı sağ partisi İtalyan Sosyal Hareketine(MSI) Üyesi üç gençMilitanların 7 Ocak 1978’de öldürülmesi üzerine bu yıl Roma’nın Acca Larentia Caddesi’nde düzenlenen anma törenine 100’e yakın kişi katıldı. roma selamı‘ veya ‘ Nazi selamı‘Faşist selamı’ olarak da bilinen ‘faşist selamı’ vermesiyle ilgili tartışmalar devam ederken, İtalya Yüksek Mahkemesi dün bu selama ilişkin başka bir davada tartışmalı bir karara daha imza attı.

2016 yılında Milano’da düzenlenen anma töreninde “faşist selamı” veren 8 aşırı sağcının davasını gören Yüksek Mahkeme, “faşist selamı” vermenin ancak yasaklı Faşist Parti’nin yasada belirtildiği şekilde cezalandırılması gerektiğine hükmetti. 1952 tarihli “Scelba Yasası” yeniden oluşturuldu veya Nazi planları için kullanıldı. hüküm sürdü.

Basında yer alan yorumlarda, Yargıtay’ın bu kararıyla anma törenlerinde veya özel toplantılarda bu selamlamanın yapılmasının cezai soruşturma kapsamı dışında değerlendirileceği belirtildi.

Ülkedeki aşırı sağcı neo-faşist grup Casapound, yaptığı yazılı açıklamada Yargıtay’ın bu kararını ‘tarihi bir zafer’ olarak değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu