Haber

İsveç’te Kuran yakma eylemi: ‘Yasaklayana kadar devam edeceğim’

İsveç’in başkenti Stokkolm’da yeni bir Kuran-ı Kerim yakma eylemi düzenlendi. Irak asıllı Salwan Momika ve Salwan Najem, İsveç parlamentosu önünde Kuran yakma eylemi gerçekleştirdi. Kuran’ı tekmeledikten sonra ateşe veren Momika ve Najem’in protestosu seyirciler tarafından tepkiyle karşılandı. Taşınma öncesi Expressen gazetesine konuşan Momika, “Siz yasaklayana kadar ben Kuran’ı defalarca yakacağım” dedi.

“Birkaç kağıt parçası yüzünden kaç tane tehdit aldığımızı biliyor musun?” Momika, “İsveç’teki güvenlik durumunun Kur’an yakma olaylarından sonra kötüleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” dedi. sorusuna şu sözlerle cevap verdi: “Sorumlu ben değilim. Tehlikeli olan ben değilim, onlar tehlikeli. Terör kitabı peşindeler.”

İsveç’te en son 20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını tekmeledi.

İSVEÇ: DANİMARKA İLE DİYALOG İÇİNDEYİZ

İsveç tarafından geçtiğimiz saatlerde yapılan açıklamada, benzer eylemler düzenleyen Danimarka ile “diyalog kurulduğu” ifade edilmişti. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “Başka ülkelerin Kuran krizini İsveç’e karşı kullandıklarının farkındayız” dedi. Kristersson, ifade ve gösteri özgürlüğünü savunduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Farklı geçmişlere ve inançlara sahip insanlara saygı duyma konusunda güçlü bir geleneğe sahibiz. Din özgürlüğü toplumlarımızın doğal bir direğidir. Ulusal güvenliğimizi güçlendirmeye yönelik önlemlerin kapsamını keşfetmek için ‘Kamu Düzeni Yasası’ da dahil olmak üzere mevzuatı analiz ediyoruz. İsveç ve yurtdışındaki İsveçlilerin güvenliği. Biz şimdiden yapmaya başladık.” (DIŞ HABERLER)

haber-ozalp.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu