Haber

İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden zanlı hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında İsveç’in başkenti Stockholm’de Kuran-ı Kerim’i ateşe veren Bahrami Mercan hakkında tutuklama kararı verildi.

Alınan bilgilere göre, açık kaynak araştırmasında İran asıllı Bahrami Mercan’ın dün Stockholm’de polis nezaretinde Kur’an-ı Kerim yaktığı belirlendi.

Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” hatalarından re’sen soruşturma başlattı.

Başsavcılığın talebi üzerine Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği de zanlı Mercan hakkında yakalama kararı çıkardı.

Dini değerlere saldıranlara soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu yıl Hz. Muhammed’e ve dini değerlere hakaret edenler ile bazı Avrupa ülkelerinde Kuran-ı Kerim yakanlar hakkında soruşturma başlattı.

Bu kapsamda İsveç, Danimarka ve Hollanda’da Kuran’a saldıran Rasmus Paludan ve Edwin Wagensveld ile emsal teşkil eden zanlılar Salvan Momika, Hanne Kronborg, Lars Theilade, Karin Jorgensen, Bjarne Petersen, Dion Oland Hansen, Toke Utzen Lorenzen , Philip Bagge, John Lydeking Andersen aynı hatalardan tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı da kolluk kuvvetlerine söz konusu isimlerin yanı sıra failleri ve delilleri tespit etme talimatı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu