Haber

İngiltere’de Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle 3 kişi gözaltına alındı

İngiltere’de yürütülen geniş çaplı bir ulusal güvenlik soruşturmasında, ülkede yaşayan üç kişi Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle gözaltına alındı.

BBC, Şubat ayından bu yana gözaltında bulunan üç Bulgar vatandaşının casuslukla suçlandığını bildirdi.

Devlet Sırları Kanunu kapsamında terörle mücadele ekiplerince 3 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların Rus güvenlik teşkilatı için çalıştıkları iddia edildi.

Üç zanlı “kötü niyetle” sahte kimlik taşımakla suçlandı.

Bu amaçla kullanılan belgeler arasında İngiltere, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İspanya, Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti için pasaport, kimlik kartı ve diğer belgeler bulunmaktadır.

Londra Polis Teşkilatına bağlı terörle mücadele ve casusluktan sorumlu dedektifler tarafından yürütülen soruşturmada devlet sırlarının ve resmi bilgilerin korunması yasası kapsamında gözaltına alınan zanlılar şöyle:

Üç zanlının yıllardır İngiltere’de yaşadıkları ve çeşitli işlerde çalıştıkları belirtildi.

Roussev’in geçmişte Rusya’da iş anlaşmaları olduğu, 2009’da İngiltere’ye taşındığı ve üç yıl finansal hizmetler alanında teknik görevde çalıştığı belirtiliyor.

LinkedIn profili, daha sonra iletişim veya elektronik sinyallerin ele geçirilmesini içeren sinyal istihbaratıyla ilgili bir işletmeye sahip olduğunu belirtiyor.

Roussev, profilinde bir zamanlar Bulgaristan Enerji Bakanlığı’nda danışman olarak görev yaptığını da belirtiyor.

Dzhambazov ve Ivanova, Londra’nın kuzeybatısındaki Harrow’da yaşıyorlar ve eski komşuları onları bir çift olarak tanımlıyor.

Dzhambazov hastanelerde şoför olarak çalışırken, Ivanova LinkedIn profilinde özel bir sağlık şirketinde laboratuvar asistanı olarak çalıştığını belirtiyor.

Yaklaşık on yıl önce İngiltere’ye taşınan çift, “İngiliz toplumunun kültür ve normlarını” Bulgar asıllı insanlara tanıtmak da dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunan bir derneği yönetiyor.

İnternetteki Bulgar hükümeti belgelerine göre, çift ayrıca Londra’da yurt dışında yaşayan vatandaşların Bulgaristan seçimlerinde oy kullanmasına izin veren seçim komisyonlarında çalıştı.

Komşular, dedektiflerin bir hafta boyunca Harrow’daki evlerini birden fazla polisle birlikte aradığını söyledi.

Henüz suçlarını kabul etmeyen üç sanığın Ocak ayında Londra’da mahkemeye çıkması bekleniyor.

Başta Rusya olmak üzere terörle mücadele polisi, son zamanlarda devlet tehditleri ve casusluk şüphesiyle harcanan zamanın arttığına dair kamuoyuna açıklamalarda bulunuyor.

Son yıllarda İngiltere’deki Rus istihbarat operasyonları arttı.

2018’de Rus casusları, ölümcül sinir gazı Novichok’u kullanarak eski ikili casus Sergei Skripal ve kızı Yulia’yı Salisbury şehrinde öldürmeye çalıştı. Olaya müdahale eden ikili ve dedektif Nick Bailey hastanede tedavi altına alındı.

2006 yılında eski Rus istihbarat görevlisi Aleksander Litvinyenko, Londra’da Rus devleti için çalıştığı söylenen suikastçılar tarafından zehirlenerek öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu