Haber

Hindistan’da yakalanan zanlı Avustralya’ya iade edilecek

YENİ Hindistan’da mahkeme, Avustralya’da bir kadının öldürülmesinin zanlısı olan Hindistan vatandaşı Rajwinder Singh’in iadesine karar verdi.

Hindistan hükümetinin hukuk danışmanı Ajay Digpaul, 2018 yılında Avustralya’da işlenen bir kadın cinayetinin baş zanlısı olan Hindistan asıllı Singh’in mahkeme kararıyla Avustralya’ya iade edileceğini bildirdi.

Singh’in iadesi için mahkeme kararının Hindistan hükümeti tarafından imzalanması gerektiğini ve bunun birkaç hafta sürebileceğini kaydeden Digpaul, Singh’in ay başında iadesine itiraz hakkından feragat ettiğini belirtti.

Etkinlik

Avustralya ve Hindistan’ın 2010’dan beri ikili iade anlaşmaları var.

Ekim 2018’de 24 yaşındaki Avustralyalı Toyah Cordingley’in cesedinin Queensland sahilinde bulunmasından bir gün sonra, Hindistan vatandaşı olan Singh, Sidney’den kaçarak ülkesine kaçtı.

Avustralya, Mart 2021’de Singh’in iadesini talep etmesine rağmen, şüpheli bulunamadı.

Singh, şüpheli hakkında bilgi sağlayanların 1 milyon Avustralya Doları (yaklaşık 702 bin ABD Doları) ile ödüllendirileceğinin duyurulmasından üç hafta sonra, 3 Kasım 2022’de Yeni Delhi yakınlarında gözaltına alındı.

Avustralya Federal Polisi, Hindistan polisinin şüpheli Rajwinder Singh’in nerede olduğuna dair bilgi aldıktan bir gün sonra tutuklandığını bildirmişti.

Avustralya Başsavcısı Mark Dreyfus, Singh’in Avustralya’ya iade edilmesinin, adalet karşısına çıkabilmesi için ülkesi için yüksek bir öncelik olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu