Teknoloji

Hiç bir kara canlısının gözleri, onun gözleri kadar büyük değil

Devekuşlarının oldukça garip görünen ve son derece ilgi çekici hayvanlar oldukları rahatlıkla söylenebilir. Bu canlılar sadece 2,8 metreye kadar çıkan boylarıyla gezegendeki en büyük kuş olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyadaki en hızlı uçamayan kuşlar olarak öne çıkıyorlar.

Ancak bu özelliklerinin yanı sıra, kara hayvanları arasında en büyük gözlere sahip oldukları çok fazla bilinmiyor. Hatta gözleri o kadar büyük ki, kıyaslandığında kendi beyinlerini bile gölgede bırakıyor.

Devekuşunun gözleri yaklaşık 5 cm çapındadır ve bu da onların, insan gözünden yaklaşık beş kat daha büyük olmaları anlamına geliyor. Gözlerinin optik tasarımı, merceğin ve korneanın toplam optik güce eşit katkıda bulunacağı şekilde ayarlanmıştır.

İlginç bir şekilde, devekuşu gözlerinin analizi, bunların sığırcık ve hatta alaca baykuş gibi diğer kuşların gözlerinin büyütülmüş versiyonları olduğunu ortaya çıkardı. Bu iki kuş türünün gözlerinin farklı şekillerde olduğu göz önüne alındığında, bu benzerlik ilk bakışta oldukça ilginç gelebilir. Bunun, kuşların farklı ağırlıklarından kaynaklanabileceği öneriliyor.

Örneğin, bir baykuş gözünün genel şekli, küçük bir kafatasına sığması ve güçlü bir uçuş için yeterince hafif olması gerektiği için daha küçüktür. Ancak devekuşları uçamayan kuşlar oldukları için aynı ağırlık sorunlarına sahip değildir ve bu sayede devasa gözleri bu karakteristik küresel şekle gelişmiştir. Bu, özellikle kuşa sunacağı görüş alanının boyutuyla ilişkili olarak çeşitli avantajlar sunabilir.

155 derecelik görüş açısı

Devekuşları, yaklaşık 155 dereceye kadar genişleyen, potansiyel tehlikelere karşı hazır olmalarına yardımcı olan monoküler bir görüş alanına (her gözde ayrı ayrı görüş) sahiptir. Ancak devekuşlarının başlarının üstünde ve arkasında kayda değer bir kör noktası bulunur, bu da gözlerinin tropik güneşten korunmak için kafataslarının içine yerleşme biçiminden kaynaklanmaktadır. Ayrıca devekuşlarının gagalarının önünde dikey olarak 80°’ye kadar ve yaklaşık 20°’lik bir genişliğe kadar uzanan, her iki gözleriyle beraber görebildikleri, yiyecek aramak için çok önemli olan bir alan bulunur.

Bu devasa ve şişkin gözler, mütevazı büyüklükteki beyniyle karşılaştırıldığında daha da garip gözüküyor. Devekuşlarının beyinleri yaklaşık 59,26 mm uzunluğunda ve 42,30 mm genişliğindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu