Haber

Güney Kore, Kuzey Kore’nin Ateşkesin 70. yıldönümü geçit töreninden pişmanlık duyuyor

Güney Kore, 1950-1953 Kore Savaşı’ndaki çatışmayı sona erdiren Panmunjom Ateşkesi’nin 70. yıldönümünü anmak için Kuzey Kore’nin askeri geçit töreninden “derinden pişmanlık duyduğunu” söyledi.

Yonhap’ın haberine göre Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Koo Byoung-sam, yaptığı basın açıklamasında Kuzey Kore’yi barış için “doğru yolu seçmeye” çağırdı.

Kuzey Kore’nin ateşkesin 70. yıl dönümünü kutlamasından dolayı “derin üzüntülerini” dile getiren Koo, Pyongyang’ın nükleer silahlardan arındırılması ve barışın aranması gerektiğine işaret etti.

Kuzey Kore, ateşkes anlaşmasının 70. yıldönümünde 27 Temmuz’da kıta ortası balistik füzeleri ve insansız hava araçlarını sergilediği askeri geçit töreni düzenledi.

Törene Pyongyang’ı ziyaret eden Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu ve Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komite Başkan Yardımcısı Li Hongcong katıldı.

Antlaşma 27 Temmuz 1953’te imzalandı.

27 Temmuz 1953’te imzalanan ve Kore Savaşı’nı sona erdiren Panmunjom Ateşkesi, Birleşmiş Milletler ile Kuzey Kore ve Çin arasında imzalandı.

Sınırı oluşturan 38. paralel boyunca Kuzey Kore’nin 25 Haziran 1950’de Güney Kore’yi işgaliyle başlayan ve 27 Temmuz 1953’te sona eren Kore Savaşı, birçok kişiye rağmen barış antlaşması imzalanamadığı için teknik olarak halen devam etmektedir. denemeler; Panmunjom Ateşkes Anlaşması’nın 70. yılında taraflar arasında kalıcı barış arayışı devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu