Ekonomi

Fitch, seçim sonrası kur riskine dikkat çekti

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler yaklaşırken, seçim sonrası dönem için yabancı kuruluşların analizi sürüyor.

Seçim sonrası yabancı kuruluşların analizinde özellikle kur riskine vurgu yapılmaktadır. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten de benzer yorumlar geldi.

Fitch Ratings EMEA Kıdemli Direktörü Erich Arispe, webinarda yaptığı konuşmada, Türkiye’de seçim sonrası göreve gelen hükümetin ilk görevinin döviz piyasası risklerini yönetmek olacağını söyledi.

Bloomberg’in haberine göre Arispe, bankaların hükümete finansman sağlamada baskın oyuncu haline geldiğini vurguladı.

Arispe, makro performansı etkileyen temel zayıflığın politika seti olduğunu ve bunun bozulma yarattığını söyledi. Fitch Ratings, Türkiye’nin 2023 cari açık/GSYİH oranının yüzde 4,3 olacağını tahmin ediyor.

Bank of America’dan Dolar/TL bazında makul fiyat analizi

Fitch’ten önce Bank of America’nın (BofA) Türkiye analizi ekonomi kamuoyunda öne çıkıyordu.

BofA Securities ekonomistleri ve stratejistlerine göre, tüm göstergeler Türkiye ekonomisinde dengelenme ihtiyacına işaret ederken, bu denge finansal koşullarda sıkılaşma, deprem sonrası harcamalarda önemli düşüş ve 15-25 ortası ile sağlanabilir. Türk Lirası’ndaki % değer kaybı.

Kurumun raporunda, gerçekleşen mevcut istikrar rakamlarının uzun vadeli normlarla karşılaştırıldığı banka modelinin dolar/TL’nin rayiç değerini 24 seviyesinde gösterdiği belirtildi.

Raporda, “Bu, dolar/TL’nin de bu seviyenin üzerine çıkabileceğini gösteriyor çünkü para birimleri genellikle gerçeğe uygun değerlerinin üzerinde işlem görüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu