Haber

Finlandiya, Rusya ile olan sınır kapılarının yarısını kapatacak

Finlandiya Cumartesi gecesi Rusya’ya olan sınır kapılarının yarısını kapatacak. İçişleri Bakanı Mari Rantanen, Helsinki’de yaptığı açıklamada; Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra ve Niirala sınır kapılarının kapatılacağını söyledi.

Finlandiya hükümeti, Rusya’yı, geçen Nisan ayından bu yana NATO üyesi olan ülkeyi istikrarsızlaştırmak için belgesiz göçmenleri yönlendirmekle suçluyor. Başbakan Petteri Orpo, Rusya’nın bu faaliyetlerinin “sürpriz olmadığını” ve ülkesinin bunlara hazır olduğunu belirtti.

Finlandiyalı yetkililer, son aylarda Irak, Yemen ve Somali göçmenleri başta olmak üzere ülkeye gelen Orta Doğulu ve Afrikalı göçmenlerin sayısında artış olduğunu belirtiyor. Başbakan Orpo, “Bu olayın sona ermesini ve sınır faaliyetlerinin normale dönmesini istiyoruz.”

Rusya sınırına 200 kilometrelik çit

Rusya ve Finlandiya’nın 1.340 kilometrelik bir sonu var. Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesiyle iki ülke arasındaki bağların bozulmaya başladığı görülüyor. Onlarca yıldır askeri tarafsızlığını koruyan 5,5 milyon nüfuslu İskandinav ülkesi, geçtiğimiz Nisan ayında NATO’ya katıldı. Moskova, Helsinki’nin ittifaka üyeliğini Rusya’nın güvenliğine yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi.

Şimdiye kadar Finlandiya sınırlarında, esas olarak ülkede çiftlik hayvanlarının tutulmasını amaçlayan hafif ahşap çitler vardı. Ancak ülkenin Rusya sınırına 200 kilometrelik yeni bir çit yapılıyor ve bunun 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

AFP/SÖ,TY

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu