Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ile Filistin konusunu görüştü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile Filistin sorununa ilişkin gelişmeleri ele aldı.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre Abbas, “G77 + Çin” zirvesine katılmak üzere gittiği Küba’da mevkidaşı Diaz-Canel ile görüştü.

Toplantıda, Filistin sorununa ilişkin son gelişmeler, İsrail’in yasadışı Yahudi yerleşim birimleri kurma yönünde artan çabaları, Filistin topraklarına el konulması gibi konular ele alınırken, ikili ilişkiler ve bu ilişkileri geliştirmenin yolları da ele alındı.

Görüşmede Abbas, Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel’e uluslararası platformlarda Filistin’i destekleyen istikrarlı duruşundan dolayı teşekkür etti.

Diaz-Canel, ülkesinin Filistin halkının haklı özgürlük ve egemenlik mücadelesini, 1967 öncesi sınırlar içerisinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurulmasını ve Filistinlilerin geri dönüş hakkını desteklediğini vurguladı.

Bugün Küba’nın ev sahipliğinde Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan çok sayıda devlet başkanının katılımıyla “G77+Çin” zirvesi yapılıyor.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, zirveye katılmak üzere dün başkent Havana’ya gitti.

haberdiyadin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu