Haber

Enkazdan 6 kişiyi kurtaran Çinli ekipten Ma Sheng: Binalar kağıt gibi çöktü

Hatay’ın depremin vurduğu Antakya ilçesine ÇİN’den gelen ve arama kurtarma çalışmalarına katılan 6 kişilik gönüllü ekip, ülkelerine döndü. Enkazdan 6 kişiyi kurtaran ekibin adına açıklamalarda bulunan Ma Sheng, “Antakya’da manzara çok acıydı. Binalar kağıt gibi çöktü” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri gönderen ülkelerden biri de Çin Halk Cumhuriyeti oldu. ‘Her Arazide Acil Kurtarma Timi’ adlı 6 kişilik gönüllü ekip, 13 Şubat’ta Hatay’ın Antakya ilçesine geldi. Arama kurtarma çalışması yürüten Çinli ekip, enkazdan 6 kişiyi canlı olarak çıkardı. Bölgedeki faaliyetlerini tamamlayan Ma Sheng, Gong Yulin, Chen Gong, Zhang Fan, Li Gen, Yang Aidong ülkelerine dönmeden önce Adana’daki otele yerleşti.

Yaşadıklarını anlatan Ma Sheng, Antakya’ya gittiğinde gözyaşlarına hakim olamadığını belirterek, “Depremi haberlerde görür görmez harekete geçtim. Ancak evrak ve bürokrasi süreci biraz uzun sürdü. Antakya’da çok sancılı oldu. Binalar kağıt gibi çöktü. Altta insanlar yaşıyordu. Ama çok zordu. Bütün dünya insanları kardeştir. Herkes birbirine yardım etsin. Bütün insanlar değerlidir.” .

Otelde bir gece dilenen Çinli grup, uçakla önce İstanbul’a ardından Çin’e gitti.

haber-bahce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu