Haber

DTSO’dan İzmir’e 35 plaka numaralı 35 metrelik organizasyon peyniri

İZMİR – Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık işbirliğiyle dün başlayan Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Ticaret ve Fuarcılık Kongresi’nin (TTI) 16.’sı ikinci gününde devam ediyor. Türkiye’nin birçok ilinden katılımcının yer aldığı fuarda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası standı ilk gün olduğu gibi dün de büyük ilgi gördü.

Diyarbakır’ın tescilli coğrafi işaretli eserlerinin sunulduğu stantta, 35 plaka numaralı ve İzmir’e ait 35 metre uzunluğunda Diyarbakır Örme Peyniri sergilendi. Ayrıca Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tescili almış 48 eser tanıtılarak yöresel lezzetler ziyaretçilere ikram edildi. Tarihi ve kültürel mekanların fotoğraflarının sergilendiği stantta MA Müzik sanatçıları sahne alarak klasik ezgileri seslendirdi.

‘ŞEHİRİMİZİ GASTRONOMİ VE TURİZM ALANINDA HAKKI OLAN SEVİYEYE GETİRMEKTE KARARLIYIZ’

Travel Turkey İzmir Fuarı’nı değerlendiren DTSO Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra eşsiz mutfak lezzetlerini tanıtmak için İzmir’de açtıkları standın yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. DTSO olarak şehre özgü 48 eser için Türk Patent Enstitüsü’nden “Coğrafi İşaret” tescili aldıklarını belirten Tayınlamak, “Diyarbakır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve yüzlerce medeniyetle Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması konusunda Fuar Komisyonu olarak yol haritamızı genişlettiğimiz ender şehirlerden biridir.İlimizi gerek gastronomi alanında hak ettiği yere getirmekte kararlıyız. ve turizm.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu