Ekonomi

“Dijital dönüşüme odaklandık”

ÜNLÜ & Co İdare Şurası Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) Mahmut Ünlü, yeni uygulamaları Piapiri ile bugüne kadar nitelikli yatırımcılara verdikleri hizmetleri çok daha geniş kitlelere sunarak finansal yatırımları demokratikleştirme peşinde olduklarını belirterek, “Büyük dönüşüm gerçekleşir ve Türkiye’deki yatırımlar sermaye piyasası ürünlerine daha yaygın ve kalıcı olarak yönelirse, Piapiri ile gelecek 5 yılda milyonlarla ifade edilen yatırımcı sayısına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

ÜNLÜ & Co’nun yeni fintech girişimi “Piyasanın Piri: Piapiri” uygulamasının tanıtım toplantısında konuşan Mahmut Ünlü, heyecanlarını ve dinamizmlerini hiç kaybetmeyen bir kurum olduklarını, 2020’nin son çeyreğinden itibaren dijitalleşmeyi kurum geneline yaymak hedefiyle kapsamlı çalışmalar başlattıklarını söyledi.

Dijitalleşme sayesinde müşterilerle temas noktalarını zenginleştirerek iş süreçlerini optimize etmeyi hedeflediklerini anlatan Ünlü, “Yeni edindiğimiz bireysel müşterilerin kayda değer bir kısmını dijital kanallar üzerinden kazanıyoruz. Geçen yıl edinilen yeni bireysel müşterilerin yüzde 21’i dijital kanallardan kazanılırken, 2022’de bu oran yüzde 45’leri buldu” diye konuştu.

“Finansal yatırımları demokratikleştirme peşindeyiz”
Ünlü, dijitalleşme stratejileri kapsamında devreye aldıkları Piapiri uygulamasıyla amaçlarından de bahsederek, şunları kaydetti:”Piapiri ile bugüne kadar nitelikli yatırımcılara verdiğimiz hizmetleri çok daha geniş kitlelere sunarak finansal yatırımları demokratikleştirme peşindeyiz. Bu hizmetleri yalnızca nitelikli yatırımcılara değil, geniş kitlelere sunacağız. Münasebetiyle alternatif yatırım arayanların adresinin Piapiri olacağını düşünüyoruz. Kolay kullanımı olan, kişiselleştirilebilen, bilgi paylaşımına ve finansal okuryazarlığın geliştirilmesine ehemmiyet veren, maliyetlerin düşük olacağı bir uygulama olmasını hedefliyoruz. Piapiri’yi yatırım hizmetleri alanında ‘superapp’ haline getirmeyi hedefliyoruz. Gelecek zati dijitalde. Biz de dijital dönüşümü isteyerek, severek yapıyor ve odaklanıyoruz.”

“Piapiri ile finansal ekosisteme yeni bir nefes getirdik”

Piapiri uygulaması hakkında bilgi veren ÜNLÜ Menkul Genel Müdürü Gamze Akgüney de dijitalleşme ve tabana yayılma stratejileri doğrultusunda hayata geçirdikleri fintech girişimi Piapiri ile finansal ekosisteme yeni bir nefes getirdiklerini söyledi.

Yatırımların tek elden yönetilebildiği bir platform yarattıklarını anlatan Akgüney, “Bu platformda geniş eser gamı ve kişiselleştirmenin yanında yatırımcılarımızın tercih edeceği fiyatsız anlık borsa dataları de var. Pay senedi, VİOP, varant, yatırım fonu, pariteler, kurlar, kripto paralar üzere bilgiler fiyatsız sunuluyor. Ayrıyeten TEFAS fonlarının tüm ayrıntılarına da ulaşılabiliyor. Fiyat ve haber alarmları kurabiliyorsunuz. DAHA araştırma ünitemizin kısa vadeli tekliflerini, uzun vadeli yatırım tavsiyelerini, günlük rapor ve tahlillerine ulaşabiliyor, podcast yayınlarını dinleyebiliyorsunuz. Yatırım sepetleri, robotik alım-satım sinyalleri yatırımcılara yardımcı oluyor. Haberler ve piyasa uygulamaları ile dolu olduğu için hedefimiz yatırımcılarımızı donanımlı hale getirmek ve finansal okur yazarlığına katkı sağlamak…” sözlerini kullandı.

Gamze Akgüney, Piapiri’de müşterilerden rastgele bir hesap açılış yahut işletim fiyatı alınmadığı bilgisini de vererek, çabucak müşteri ol adımından imajlı görüşme ya da kuryeli model ile hesap açılışının gerçekleştirilebildiğini kelamlarına ekledi.

“Enflasyon, sermaye piyasalarına yönelmede itici güç oldu”
Ünlü, son devirde sermaye piyasalarına artan ilgi üzerine, Türkiye’de yakın vakte kadar yatırım ve tasarruf formunun süreklilik arz etmediğini vurguladı. 2017-2018’e kadarki periyotta Türkiye’deki tasarrufların yüzde 92’sinin mevduatta değerlendirildiğine işaret eden Ünlü, şunları kaydetti:
“Dünyada bu türlü öbür bir ülke yok. Başka ülkelerde mevduat oranları yüzde 25-50 civarında iken geri kalan sermaye piyasalarında bedellendiriliyor. Bizde son periyotta enflasyon sermaye piyasalarına yönelmede itici bir güç oldu. Sonuçta bütün birey ve kurumlar getirilerini maksimize etmek için yatırım yapar. Ferdi yatırımcılarda muhafaza şuuru enflasyonla bir arada daha ön plana çıktı. Fonlarda da önemli bir büyüme oldu. Ben bunu son derece sağlıklı görüyorum. Burada da yatırımcı geldiği vakit hakikat bilgilendirilmelerini sağlamak değerli. Biz hakikat eseri getirip yatırımcıların önüne koyduğumuz takdirde, bugün hiç hayal edilmeyecek düzeylere erişeceğimizi düşünüyorum. Büyük dönüşüm gerçekleşir ve Türkiye’deki yatırımlar sermaye piyasası eserlerine daha yaygın ve kalıcı olarak yönelirse, Piapiri ile gelecek 5 yılda milyonlarla söz edilen yatırımcı sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.”

“Kripto paralara ilişkin zorluklar kolay ortadan kalkmayacak”

Mahmut Ünlü, kripto paralarla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine de “Bu konudaki genel felsefi görüşüm; uzun vadede rezerv paraya rakip olacak hale gelmesine rezerv para sahipleri hiçbir zaman izin vermeyecektir. Bana, gelecekte kripto paralara ilişkin zorluklar çok kolay ortadan kalkacak gibi gelmiyor.” tabirlerini kullandı.

“Fintech alanında birleşme ve satın alma işlemleri artıyor”

Mahmut Ünlü, Türkiye’de geçen yılın 9 ayında başta Trendyol ve Getir’in fonlamaları olmak üzere 95 birleşme ve satın alma süreci ile 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşıldığını anımsattı.
2022’nin 9 ayında ise toplam 107 süreç duyurulduğunu aktaran Ünlü, şu bilgileri verdi: “Bunlardan bedeli açıklanan 50’sinin toplam süreç pahası yaklaşık 12 milyar dolar. Türkiye bu alanda rekabet gücü, üretim bilgisi, lojistik yakınlığı ve alanında uzman profesyonelleriyle dikkati çekiyor. Bu nedenle yılın geri kalanında da Türkiye’ye ilginin devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye pazarı her durumda fırsatlar barındırıyor, tüketici pazarlara yakın bir pozisyonda olması nedeniyle her vakit ehemmiyet taşıyor. Tüm bu birleşme ve satın alma dataları içinde dijitalleşme süreçlerindeki süratli gelişme nedeniyle teknoloji ve fintech yatırımları kıymetli bir yer tutuyor. Fintech alanındaki birleşme ve satın alma süreçleri her geçen gün yükünü artırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu