Haber

Çıldır Gölü’nün su seviyesi küresel iklim değişikliği nedeniyle azalıyor.

KARS Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve TEMA İl Temsilcisi Prof. küresel iklim değişikliği. Su seviyesinin düşmesinin Ardahan tarafında kıyıya yakın balık üreme alanı olarak kullandıkları alanların kurumasına neden olduğunu belirten Kırpık, tatlı su ıstakozu, İsrail sazanı ve zebra midyesi gibi istilacı türlerin de yok olduğunu söyledi. göldeki balık türleri.

Ardahan ile Kars sınırları arasında kalan 123 kilometrekarelik alanıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı suyu olma özelliğini taşıyan Çıldır Gölü çevre sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Çevre köylerin evsel ve hayvansal atıklarıyla kirlenen Çıldır Gölü’nün suyu 10 yıldır azalıyor. Mehmet Ali Kırpık, geçmiş yıllarda 16-17 olan balık türlerinin birçoğunun yok olduğunu belirterek, “Uzun süredir Çıldır Gölü’nün doğal popülasyonunu veya biyolojik çeşitliliğini araştırıyoruz. 16-17 balık türü kayıtlarda görüldü ama şimdi biliyoruz ki bu sayı çok daha az ve birçok tür hiç görülmedi.Gölde şu anda 3 egzotik ve istilacı tür var ve bu da sayılarının azalmasına neden oldu. Bunlar tatlı su ıstakozu, İsrail sazanı ve zebra midyesi. Bu istilacı türler çeşitli yerlerden balıkçılar tarafından göle getirildi. Bunlar zamanla göldeki doğal biyoçeşitliliği yok eden çeşitlerdir. Diğer iki istilacı türün yanı sıra Diğer balık türleri ve omurgalı omurgasız cinsleri hızla yok edilmek üzere” dedi.

SU SEVİYESİ 10 YILDA DÜŞTÜ Dünya genelinde yeraltı su seviyesinin ortalama 30 metre düştüğünü belirten Prof. küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle yeraltı sularının kullanımı yüksek seviyededir.Çıldır Gölü aslında acil durumlarda suyu içilebilen bir göldür,kirlenmiş bir göldür.Doğruyol köyünden ve Lavaş Gölünden gelen iki büyük dere vardır ve 15 adet küçük dere ile beslenmektedir ve oldukça temiz bir göldür ancak gölün su seviyesi, gölün çıkışında bulunan Telek Çayı üzerine kurulan HES’in önemli ölçüde su sağladığı anlamına gelmektedir. göl, Ardahan tarafında balık, omurgalı ve omurgasızların üreme alanı olan alanın kurumasına neden olmuştur.Bu istilacı türlerin olumsuz etkisinin yanı sıra, mutlak savunma alanı, göldeki biyoçeşitliliğin sürdürülebilirliği açısındandır. Son derece değerlidir ve bu alanın kuruması ve hayvanların burada otlatılması gölün biyolojik çeşitliliğini çok kısa sürede minimuma indirmiştir. Dr. Mehmet Ali Kırpık, çevre köylerdeki evsel ve hayvansal atıkların da Çıldır Gölü’nü kirlettiğine dikkat çekti. Dr. Kırpık, Kars ve Ardahan Valiliklerinin ortak girişimiyle gölün su seviyesinin normale döndürülmesi için çalışma yapıldığını bildirdi.52 KOOPERATİFLERDEN İKİSİ FAALİYETTEDİR.

Prof. Alabalıktan sonra ekonomik değeri en yüksek balık türü ve Çıldır Gölü bu sarı balığıyla biliniyor. İnsanlar özellikle sarı balığı yemeye geliyor ama ne yazık ki son 15-20 yıldır bu türde ciddi bir popülasyon düşüşü var. Yani insanlar sarı balık yerine başka bir balık yiyor olabilir ve bunun birçok nedeni var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu