Haber

Canan Kaftancıoğlu, para sayma görüntüleri soruşturması kapsamında ifade verdi

CHP İstanbul İl Başkanlığında çekildiği iddia edilen para sayma görüntülerine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında eski CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu şüpheli sıfatıyla yaklaşık 2,5 saat ifade verdi. İfadesinin ardından basın açıklaması yapan Kaftancıoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisini, partimizi yıpratmak için kullanılan aparattan bir şey değildir.” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği iddia edilen ve sosyal medyada paylaşılan para sayma görüntülerine ilişkin başlatılan soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında, Saat 15.0 sıralarında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Canan Kaftancıoğlu yaklaşık 2,5 saat süren ifadesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“KADIN MUHABİRLERİ GÖRÜNCE FİKRİM DEĞİŞTİ”

Kaftancıoğlu açıklamasında, “Herkes şu an takip ettiği üzere İl Başkanlığı binamızın alınmasıyla ilgili, şüpheli olarak ifade vermek üzere savcılıktaydım. Aslında savcılıkta ifadeden sonra açıklama yapmadan ayrılmayı düşünüyordum ama sizlerin özellikle de kadınların çoğunlukta olduğunu görünce fikrim değişmiş olabilir. Saatlerce kapıda beklediğinizi görünce sizler en azından hiçbir şey söylemeden gitmenin sizlerin emeğinize haksızlık olacağını düşündüğüm için bu açıklamayı yapıyorum.” dedi.

Canan Kaftancıoğlu

“İFADEYE İLK BEN ÇAĞRILSAYDIM İFADE VERMEYİ REDDEDERDİM”

Kaftancıoğlu dün gece geç saatlerde İstanbul’a geldiğini belirterek, “Şüpheli olarak davet edilince eve girer girmez ilk yaptığım şey, neydi biliyor musunuz? Evdeki ayakkabı kutularını kontrol etmek. Evdeki bütün ayakkabı kutularını açtım. Ne mutlu ki hepsinin içinde ayakkabılar vardı. Ama bir acı gerçeklik var ki eskimiş ayakkabılarım, şimdi gene kadın arkadaşlar var. Buradan çıkışta bir tane ayakkabı almaya gideceğim. Yani bu vesileyle ayakkabılarımın yenilenmesi gerektiğini öğrenmiş oldum. Şimdi bunu biraz gülerek söylüyorum ama içeride de söylediğim bir şeyi tekrarlayayım, acı acı gülerek Aziz Nesin’in dediği gibi değerli arkadaşlar, gayri meşru ve yasa dışı yollarla ortaya sunulan görüntülerle ilgili ilk ifadeye çağrılan ben olsa idim, ifade vermeyi reddederdim diyerek ifadeye başladım. İlk ben olsaydım. Önce o gayrimeşru yollarla kayıtları yapanların hukuk karşısında sorumluluğu neyse ortaya çıkarılır, ondan sonra bizlerin bilgisine başvurulacaksa elbette Cumhuriyet Halk Partisi’nde her şey nettir. Bilgilerimizi paylaşırdık.” diye konuştu.

“SEÇİME 9 GÜN KALA YARGIYI SÜRECİN PARÇASI YAPARAK SÜRDÜRECEKLERİ SÜREÇTİR”

Kaftancıoğlu, seçime 9 gün kaldığını belirterek, “Ne kadar üzücü ki 2019’da alınmış olan İstanbul İl Örgütünün katkılarıyla alınmış olan il binasını, seçime 9 gün kala, yok montajla, dublajla herhalde uğraşacak vakit bulamamışlar seçim öncesi. Cumhuriyet Halk Partisini, partimizi yıpratmak için kullanılan aparattan bir şey değildir. Ve bu davada şüpheli olarak gelmem, yanlış anlaşılmasın kendimi önemsediğimden değil, kendimi bildiğimden dolayı, yol arkadaşlarımı bildiğimden dolayı, seçim öncesi yapılan ve seçime kadar da sürdürmeye çalışacakları siyasallaştırılmış yargının, yargıyı da bu sürecin parçası yaparak sürdürecekleri bir süreçlerdir. İçeride de İl Binasının alımına dair bütün sorulanları aynı size anlattığım gerçeklikte yanıtladım.” dedi.

Canan Kaftancıoğlu

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Canan Kaftancıoğlu, “Süreci sizin başlattığınız ancak el çektirildiğiniz iddiaları var?” sorusuna “Öyle bir şey söz konusu değildir. Kaldı ki mal sahibinin avukatının buna dair ne fikri, ne de bilgisi olabilir. Öyle bir ifadeyi niye verdiği konusunda fikrim yok” diye yanıt verdi. “Görüntü kayıtlarının Tuncay Yılmaz’a verildiği” sorusuna ise Kaftancıoğlu, “Bilmediğim konuda yorum yapamam” dedi. “Fatih Keleş’in ‘Bir tuğla da sen koy’ kampanyası yapıldığı yönünde ifade verdiğinin” sorulması üzerine Kaftancıoğlu, bu konuda detaylı ifade verdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu