Ekonomi

Bitcoin, ETF umutları ve güvenli liman talebiyle yükseldi

NEW YORK – Yatırımcıların kaldıraçlı kısa pozisyonları tasfiye etmesi ve potansiyel ABD spot Bitcoin ETF onayları beklentisiyle agresif alımlara yönelmesiyle Bitcoin’in fiyatı 37.700 dolara yükseldi. Bu artış, Salı günü kripto para biriminin fiyatının 35.000 dolara düştüğü ve yaklaşık 300 milyon dolar değerindeki kaldıraçlı uzun pozisyonların tasfiyesine yol açtığı önemli bir düşüşün ardından geldi.

Kripto pazarındaki iyimser ruh hali kısmen makroekonomik değişikliklerden kaynaklanıyor. Federal Rezerv’in sıkılaştırma döngüsünden faiz indirimi döngüsüne geçebileceğine dair göstergeler Bitcoin için olumlu bir rol oynadı. Bu geçiş, düşen hisse senedi fiyatları, tahvil getirileri ve zayıf dolar değeri tabanının arka planında gerçekleşiyor.

Yatırımcılar İsrail’in Gazze’deki eylemleri ve Orta Doğu’da artan huzursuzluk ortamında güvenli liman arayışına girerken, jeopolitik gerilimler de piyasa dinamiklerini etkiliyor. Yatırım devi BlackRock’tan Larry Fink, Bitcoin’den“Dijitalleştirilmiş altın” olarak nitelendirerek güvenli bir liman varlığı olarak artan çekiciliğinin altını çizdi.

Piyasa gözlemcileri, Bitcoin’in 38.000 dolar eşiğini aşması halinde gözünü manevi açıdan değerli olan 40.000 dolar seviyesine çevirebileceğini öne sürüyor. Bu arada, daha geniş kripto para piyasası da canlılık işaretleri gösteriyor ve eter[ETH] %3’ün üzerine çıkarak bir kez daha 2.000 doları aştı. solana[SOL] ve Çığ[AVAX] gibi altcoinler, FTX ile ilgili endişelerin azalması ve SOL’a yönelik kurumsal ilginin artmasıyla atfedilen değerli kazanımlarla başı çekerken, AVAX, JPMorgan (NYSE: JPM) ve Apollo ile konseptin tokenizasyon kanıtına katılımından yararlanır.

CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI) bu olumlu eğilimi %5 artışla yansıttı. ByteTree’den analistler, Bitcoin’in ABD hisse senedi endeksleri ve altın gibi klasik varlıklara kıyasla güçlü performansını vurguladı. Altcoin eğiliminin iki yıllık kripto kışının ardından güçlendiğine dikkat çeken analistler, ByteTree Kripto Ortalamasının (BCA) dört yıldızlı bir derecelendirmeye işaret ettiğini, bunun da geniş pazar gücünü gösterdiğini ve kripto para birimlerine daha fazla maruz kalındığını öne sürdüğünü belirtti. Piyasadaki canlılığın altını çizen analistler, “Güzel zamanlar geldi” dedi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu