Ekonomi

Big Lots Kazançları Tahminleri Iskaladı; Hisseler %18 Düştü

COLUMBUS, Ohio – Big Lots, Inc. (NYSE: BIG) ilk çeyrek performansında önemli bir düşüş yaşadı ve hem kazanç hem de gelir için analist beklentilerini kaçırdı.

Sonuç olarak, Big Lots hisseleri Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %18 düştü.

İndirimli perakendeci, 4,51 dolarlık düzeltilmiş EPS zararı bildirdi ve bu da analistlerin 3,92 dolarlık zarar tahmininden önemli ölçüde düşüktü. Gelir de 1,04 milyar dolarlık konsensüs tahminine karşı 1,01 milyar dolar ile yetersiz kaldı. Şirketin hisse senetleri, kazançların kaçırılması ve gelecekteki performansa yönelik zayıf yönlendirmeye tepki olarak %18 düştü.

Big Lots, 2024 mali yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğinde 1,124 milyar dolar olan net satışlarını %10,2 oranında düşürerek 1,009 milyar dolara indirdi ve karşılaştırılabilir satışlar %9,9 oranında azaldı.

Bu düşüş, özellikle yüksek fiyatlı ihtiyari ürünlerdeki zorlu tüketici ortamına ve mağaza sayısındaki hafif net düşüşe bağlandı. Satışlardaki gerilemeye rağmen, şirket brüt kar marjında yıldan yıla bir iyileşme ve düzeltilmiş işletme giderlerinde bir azalma bildirdi.

Big Lots Başkanı ve CEO’su Bruce Thorn, tüketici harcamalarının azalması nedeniyle şirketin satış hedeflerini tutturmakta zorlandığını kabul etti. Bununla birlikte, iş operasyonlarının iyileştirilmesinde kaydedilen ilerlemeyi ve şirketin yılın ilerleyen dönemlerinde pozitif karşılaştırılabilir satış büyümesini teşvik etmek için agresif eylemlere odaklandığını vurguladı.

Thorn, “Kontrol edilebilir unsurları kontrol ederek mevcut ekonomik döngüyü yönetmeye odaklanmaya devam ediyoruz” dedi.

Şirket ürün yelpazesini geliştirmek, maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak için girişimlerde bulunmakta ve yılsonuna kadar %75 ucuzluk penetrasyonu ve %50 aşırı ucuzluk penetrasyonu hedeflemektedir.

Bu çabalar, Big Lots’un marka alaka düzeyini yükseltme ve müşteri trafiğini artırma stratejisinin bir parçasıdır. Buna ek olarak şirket, 2024 yılı sonuna kadar kümülatif tasarruf hedefini 185 milyon dolara yükselterek Springboard Projesi’nde planlananın ilerisinde ilerliyor.

Mevcut finansal performansın Big Lots’un üzerinde çalıştığı daha güçlü iş modelini yansıtmamasına rağmen Thorn, stratejik eylemlerinin sonuçlarının yılın ikinci yarısında daha belirgin hale geleceğinden emin olduğunu ifade etti.

Şirket ilk çeyreği, Thorn’un önemli bir finansal esneklik sağladığını belirttiği 200 milyon dolarlık yeni vadeli kredi imkanı da dahil olmak üzere 289 milyon dolarlık likidite ile tamamladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu