Haber

Beyaz Saray: ABD ve İsrail yardım konusunda anlaştı

Birleşmiş Milletler’in verdiği bilgiye göre, İsrail ablukası altındaki Gazze’ye Pazar günü 14 tır insani yardım ulaştı. İsrail’in ilgili birimi COGAT, yardımın su, gıda ve tıbbi malzemeyi kapsadığını ve Gazze’ye girmeden önce denetlendiğini duyurdu. İsrail Gazze’ye yakıt gönderilmesine izin vermiyor.

Yardım kuruluşları, yaklaşık 2 milyon 300 bin kişinin yaşadığı ve nüfusun yarısının yerinden edildiği Gazze’de çok daha fazla yardıma ihtiyaç duyulduğunu duyurdu. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), cumartesi günü gönderilen ilk 20 TIR’lık insani yardımın, savaş öncesi günlük ithalatın yüzde 4’üne denk geldiğini açıkladı. Bu miktarın 13 günlük kuşatma sonrasında ihtiyaç duyulanın çok küçük bir kısmı olduğu kaydedildi. Birleşmiş Milletler’in iddialarına göre bölgedeki ihtiyaçların karşılanması için her gün 100 TIR yardım gönderilmesi gerekiyor.

Beyaz Saray: Biden ve Netanyahu yardım konusunda anlaştı

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye insani yardımın sürdürülmesi konusunda mutabakata vardığı belirtildi. Beyaz Saray internet sitesinde yer alan açıklamada, “Cumhurbaşkanı (Biden), Gazze sınırını geçerek 7 Ekim’deki Hamas terör saldırısından bu yana ihtiyaç sahibi Filistinlilere dağıtılan iki insani yardım konvoyunu memnuniyetle karşıladı. Gazze’ye teslim edilecek.” “Akışın sürekli olacağını doğruladılar” dedi.

DW/EC, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu