Ekonomi

Avrupa’daki milyonlarca kişi Türk gelinlikleri ile evleniyor

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin 22-25 Kasım 2022 tarihlerinde fuar ile eş vakitli düzenlediği Alım Heyeti tertibinde, Türk gelinlik ve ağabeye giysi üreticileri ve ihracatçıları eserlerini, 10 farklı ülkeden yabancı alıcılara sergiledi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, “IF Wedding Fashion bölümde artık marka haline gelmiş bir fuar ve her sene dünyanın birçok noktasından 20 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Ülkemizin gelinlik üretiminin yüzde 70’lik kısmını İzmir tek başına karşılıyor. Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere tüm dünya geneline ihracat yapıyoruz. Bu sene Birliğimiz, Ticaret Bakanlığı kanalıyla fuar ile eş vakitli olarak üç gün boyunca gelinlik, damatlık, ağabeye, çocuk ağabeye ve aksesuar bölümlerini kapsayan alım heyeti organize etti. Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya, İsveç, İtalya, Makedonya, Yunanistan olmak üzere 10 farklı ülkeden 51 yabancı alıcıyla 18 firmamız yaklaşık 200 görüşme gerçekleştirdi” dedi.

Türkiye’nin konfeksiyon ihracatının ocak-ekim periyodunda yüzde 7 artışla 17,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıklayan Sertbaş, “2021 yılı dünya genelinde gelinlik, ekip elbise ve ağabeye giysi kesiminde 145 milyar dolarlık ithalat gerçekleşti. Alım heyetimize katılan maksat ülkelerden Almanya 2021 yılında ilgili bölümlerde 13,6 milyar dolar ithalatıyla ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Alım heyetinin diğer bir önemli ülkesi Fransa ise 2021 yılında 7,6 milyar dolarlık ithalatıyla üçüncü sırada. Birleşik Krallık’ın 2021 yılında ithalat tutarı 6,9 milyar dolar, İtalya’nın ise 4,8 milyar dolar. Biz yeni ticari ilişkilerle Türkiye’nin, gelinlik, grup elbise ve ağabeye bölümlerinde dünya pazarından aldığı yüzde 4 hissesi yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

IF Wedding Fashion 2022 fuarı müddetince Gelinlik Tasarım Yarışı, defileler, atölye çalışmaları ve söyleşiler de gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu