Ekonomi

Asya borsaları G7 Zirvesini takip ediyor

Asya-Pasifik piyasaları, Wall Street’in üç ana endeksinden ikisinin Perşembe gecesi rekor seviyelere ulaşmasının ardından büyük ölçüde yükseldi ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy, ABD borç tavanı konusunda önümüzdeki haftaya kadar bir anlaşmaya varılabileceğinden emin olduğunu söyledi.

S&P 500 ve Nasdaq Composite Perşembe günü sıçrayarak Ağustos 2022’den bu yana en yüksek kapanış seviyelerine ulaştı.

G7 liderleri, bugün başlayacak G-7 zirvesi için Japonya’nın Hiroşima kentindeki halka açık bir meydana gelecek.

Japon hisse senetleri, Nikkei 225 yüzde 0,86 yükselerek 1990’dan bu yana en yüksek seviyesini korurken ve Topix yüzde 0,33 yükselerek altıncı galibiyet serisini kaydederken, Ekim ayından bu yana en iyi haftasını görme yolunda ilerliyor. Japonya’da çekirdek enflasyon Nisan ayında yıllık bazda yüzde 3,4 artarak merkez bankasının hedefinin üzerindeki seviyelerini korudu.

Avustralya’dan S&P/ASX 200 yüzde 0,43, Güney Kore’den Kospi yüzde 0,56 ve Kosdaq yüzde 0,27 yükseldi.

Bu arada, büyük Çin piyasaları trendi kırdı: Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,49 düştü ve anakara Çin’de Şanghay Bileşik yüzde 0,44 düştü. Shenzhen Bileşen Endeksi marjinal olarak daha düşüktü.

ABD’de bir gecede üç majör endeks de üst üste ikinci gün yükseldi, Nasdaq yüzde 1,51 yükselerek 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken, S&P yüzde 0,94 yükseldi. Dow Jones Sanayi Ortalaması %0.34 yükseldi.

haber-cat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu