Haber

Adana’da terör örgütü DEAŞ zanlısına 15 yıla kadar hapis

Adana’da terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan sanık hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

29 Aralık 2022’de DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Suriye asıllı MRA hakkında savcılığın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Sanıklar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sanığın DEAŞ’a katılımı artırmak için toplantılar düzenlediğinin belirtildiği iddianamede, dijital materyallerinde terör örgütü mensuplarına ait çok sayıda fotoğrafın yer aldığı ve Suriye’de örgütün üst düzey mensuplarıyla temas halinde olduğu belirtildi.

MRA’nın örgüt faaliyetlerinde kod adını kullandığı, DEAŞ’a yakınlığıyla tanınan Amak haber ajansının yayınladığı örgütün amblem ve flamasının yer aldığı ödül törenine katıldığı, kişilerle temas kurduğu belirlendi. DEAŞ’a üyelik sürecinde yer alan, Suriye’de DEAŞ işgali altındaki bölgede örgütlü konferans ve toplantılara katıldığı. İddianamede, ikametgahında ve konutunda örgütsel belgelerin ele geçirildiği, deşifre edilmemek için sürekli telefon hattı değiştirdiği, örgütün Suriye’deki silahlı çatışmalarında “savaşçı” olarak yer aldığı, sanıkların “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. .

Suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanık MRA’nın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu