Ekonomi

ABD’den çipe yeni destek hazırlığı

ABD’deki çip üreticilerine milyarlarca dolarlık sübvansiyon verilmesinin beklendiği bildirildi.

Bu bağlamda Başkan Joe Biden yönetimi, önümüzdeki haftalarda Intel ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) gibi önde gelen şirketlerin ABD’de yeni fabrikalar kurmalarına yardımcı olmak amacıyla milyarlarca dolar sübvansiyon verebilir.

Wall Street Journal’ın haberine göre, önümüzdeki duyurularla birlikte akıllı telefonlara, yapay zekaya ve silah sistemlerine güç veren yarı iletkenlerin üretimine öncelik verilecek.

DESTEKLERDEN YARARLANMASI MÜMKÜN OLAN FİRMALAR

Biden’ın 7 Mart’ta yapacağı Birliğin Durumu konuşması öncesinde çip üreticileriyle ilgili açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Intel, TSMC ve Samsung Electronics’in olası sübvansiyon alıcıları olduğu bildirildi. Destek alabilecek firmalar arasında Micron Technology, Texas Instruments ve GlobalFoundries’in de olabileceği belirtildi.

Intel’in Arizona, Ohio, New Mexico ve Oregon’da 43,5 milyar dolardan fazlaya mal olacak devam eden projeleri var. TSMC, Phoenix yakınlarında toplam 40 milyar dolarlık yatırımla iki tesis inşa ediyor. Samsung Electronics’in Teksas’ta da 17,3 milyar dolarlık bir projesi var.

haber-kabaduz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu