Haber

ABD, Rusya’ya karşı ‘yaptırımları atlayarak’ Kırgızistan’a karşı karşı önlemler hazırlıyor

Washington Post gazetesinin ABD Lideri Joe BidenYönetimin planlarından haberdar olan iki ABD’li bürokrata dayandırdığı haberine göre Washington, Rusya ile ticareti durdurması için ‘baskı uygulamak’ amacıyla Kırgızistan’a karşı yeni ekonomik tedbirler hazırlıyor.

Bürokratlara göre ABD’li yetkililer bu hafta içinde önlem alabilecek. Gazete, tedbirlerin yaptırımlardan ve bazı şirketlerin ‘kara listeye alınmasından’ oluştuğunu yazdı.

Gazeteye konuşan bürokratlardan biri, “Kırgızistan, diğer ülkelere kıyasla küçük olmasına rağmen, yaptırımlardan kaçınmak için kabul edilemez derecede elverişli bir ortam yaratmada tüm faktörlerin aynı anda nasıl rol oynadığının açık bir örneğidir”ifadelerini kullandı.

Kaynaklara göre raporda, Kırgızistan’ın Rus şirketlerine Çin yapımı insansız hava araçları da dahil olmak üzere çift kullanımlı eserler sağladığına dikkat çekildi. Hemen hemen aynı ekipmanların Kırgızistan’dan Rusya’ya birebir dönemde ihraç edildiği vurgulandı.

Kırgızistan’ın Washington Büyükelçiliği, Washington Post’un talebine cevaben, ülke yönetiminin uluslararası kaçakçılık ve diğer yasa dışı ticaretle mücadelede kurallara uymaya kararlı olduğunu bildirdi. Açıklamada, Moskova ile ticaretteki artışın kısmen ülke sınırlarından eser akışının izlenmesine yönelik elektronik sistemlerin geliştirilmesinden kaynaklandığı belirtildi. Yaptırımların ihlaline ilişkin bazı durumları kabul eden Büyükelçilik, eleştirmenlerin ‘gerçek ekonomik bağlamı’ dikkate almadığını, Rusya ve Kırgızistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne dahil olduğunu ve Rusya’da bir milyondan fazla Kırgız vatandaşının çalıştığını vurguladı.

Kremlin: Rusya, olası ABD yaptırımlarına rağmen Kırgızistan ile ilişkileri iyileştirme niyetinde

Kremlin Sözcüsü Dmitry PeskovÖte yandan Rusya’nın Kırgızistan’a yönelik olası yaptırımlara ilişkin durumu izleyip izlemediği ve ekonomik bağlar için bazı riskler görüp görmediği sorusuna Kırgızistan’ın Rusya’nın yakın ortağı olduğu, iki ülkenin ilişkilerinin ve entegrasyon süreçlerinin ileri düzeyde olduğu ve Rusya’nın bunları daha da geliştirmek niyetinde olduğunu belirtti.

Bu ‘Kırgızistan’ın kendisine fayda sağlayan entegrasyon’Peskov, Kırgızistan’ın ‘bu entegrasyon sürecinin daha da geliştirilmesinden kesinlikle yararlandığına’ işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

Gelecekte Kırgızistan ile çok değerli ikili ilişkilerimizi ve her türlü ortak entegrasyonu daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

kadisehriajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu